
Kodust väetist taimedele
Akvaariumi vesi: Täis looduslikke toitaineid. Kasuta seda oma taimede kastmiseks ja näe kiireid tulemusi.
Banaanikoor: Rikkalikult kaaliumi sisaldav. Kaeva need otse mulda või leota neid, et valmistada looduslikku vedelväetist.
Kasutatud kohvipuru: Ideaalne happelisi muldasid eelistavatele taimedele, nagu roosid või mustikad. Suve lõpul aga aeglustab viljade valmimist ning muudab need külmaõrnaks. Kohvipaks tuleks kindlasti ühtlaselt ümber taime puistata, sest palju märga kohvi koos läheb üsna kiiresti hallitama.
Köögivilja jäägid: Keeda jäägid ja kasuta vett kui toitainerikast puljongit oma taimedele.
Merevetikas: Tükeldada ja sega mullaga. Annab taimedele tervislikuks kasvuks vajalikke toitaineid, mille tulemuseks võivad olla tugevamad, tervemad ja suurema saagikusega taimed. Aitab parandada mulla struktuuri ja suurendada mulla mikroobide aktiivsust, mis võib viia tervema mullani, mis suudab paremini taimede kasvu toetada.
Munakoored: Purustada ja puistata mullale kaltsiumi tõstmiseks, tugevdab taime juuri. Mulla koostise parandamiseks ja vajalike ainete kiiremaks omastamiseks tuleb koored peeneks jahvatada ja ümber taime puistata. Munakoored sisaldavad rohkelt kaltsiumit ning käte vahel purustatud koorte killud takistavad tigude jõudmist taimeni.
Piim: Lahjenda piim 1:10 veega ehk 100 ml piima 1 liitri veele, et luua kaltsiumi- ja valgurikas väetis, mis stimuleerib õitsemist.
Puutuhk: Tuhk sisaldab räni, kaaliumit, fosforit, kaltsiumit, magneesiumit, rauda, boori ja teisi tähtsaid ühendeid. Kõige rohkem meeldib taimedele lehtpuu tuhk, kuid see ei tohi olla segamini söe ega süütevedelikuga, mis on taimedele kahjulikud. Tuhk neutraliseerib tänu kõrgele leelisusele mulla liigset happesust, mistõttu ei sobi ta happelist keskkonda armastavatele kanarbikele, hortensiatele ja mõningatele okaspuudele.
Pärm: 20 g pärmi, 1 liiter leiget vett, 2 spl suhkrut. Segada ja hoida, kuni mullitamine on lõppenud – siis on segu valmis. Seejärel lahjendada 1:10 liitri veele. Annab taimedele jõudu ja lehemädaniku tõrje.
Sool: Lahustada teelusikatäis liitris vees, et lisada mullale magneesiumi.
Taimedeleotised väetiseks ja tõrjeks: Leota taimi, nagu kummel või nõges, et luua rikkalikku, looduslikku väetist. Tuleb võtta korralik punt kõrvenõgeseid (umbes kilo), need purustada ja siis ämbrisse panna. Peale valada leiget vett nii palju, et nõgesed oleksid kaetud. Jäta leotis kasvuhoonesse või õue seisma, sega iga päev korra. Seal hakkab ta käärima ja kobrutama, levitades virtsasarnast lõhna. Käärimine võtab aega umbes nädala. Väetamiseks võta kastekannu 15 liitri peale umbes 2–3 liitrit nõgeseleotist ja kasta kord nädalas.
Želatiin: On heaks lämmastiku allikaks ning on eriti sobilik just toataimedele. Väetise valmistamiseks tuleb lahustada pakk želatiini ühe klaasi kuuma vee sees ja seejärel lisada kolm klaasi külma vett.
Need kodused väetised on mitte ainult ökonoomsed, vaid ka keskkonnasõbralikud. Katseta nende lihtsate trikkidega ja naudi elavat, tervislikku aeda!